תסמיני גמילהכל אדם שניסה להיגמל מהתמכרות כלשהי, מכיר את הקושי הרב שבדבר. אחד הביטויים העיקריים של קשיי הגמילה הם תסמיני גמילה – אוסף של תסמינים המופיעים אצל הנגמלים וגורמים להם לקושי רב.

תסמיני הגמילה מופיעים לראשונה מיד לאחר הפסקת ההתמכרות, ויכולים להימשך תקופה ארוכה. תסמיני הגמילה הם חלק חשוב מתהליך הגמילה מההתמכרות, והם אחראים לכך שמכורים רבים לא צולחים את הגמילה בהצלחה וחוזרים להתמכרות.

תסמינים רגשיים ופיזיים

מאחר ולהתמכרות חלקים רגשיים ופיזיים, תסמיני הגמילה מערבים את שני הצדדים. תסמינים רגשיים יכולים להיות קשורים להרגשה הטובה המלווה את ההתמכרות: הרגשת ההנאה מפעולת עישון הסיגריה, ההרגשה שבניצחון בהימורים וכו'. מבחינה פיזית, היעדר החומר הממכר כמו ניקוטין או סם אחר יכול לגרום לסימנים נוספים.

תסמיני גמילה רגשיים

קיימים מספר תסמינים רגשיים הנלווים לכל גמילה מהתמכרות. הסימנים הרגשיים מופיעים בגלל העובדה שאותו אדם שנגמל הפסיק לבצע פעולה כלשהי, שהסבה לו עונג. תסמיני הגמילה הרגשיים דומים לתסמינים של אבל, וחולפים לאחר ההשלמה עם המצב וההבנה שהמצב הנוכחי טוב יותר. סימני הגמילה הרגשיים העיקריים הם:

תסמיני גמילה פיזיים

סוג נוסף של תסמיני גמילה הם תסמינים פיזיים, המופיעים מאחר שלגוף חסר חומר כימי כלשהו אותו צרך במהלך ההתמכרות. החומר החסר יכול להיות חומר הנצרך באופן חיצוני כמו ניקוטין, קוקאין או אלכוהול, ויכול גם להיות חומר המופרש מהגוף כמו אדרנלין, דופמין ועוד. סימני הגמילה הפיזיים מפריעים מאוד לנגמלים, והם חלק חשוב מהסיבה לאי הצלחת הגמילה. תסמיני הגמילה הפיזיים העיקריים הם:

התמודדות עם סימני גמילה

קיימות דרכים רבות להתמודד עם סימני הגמילה, והתמודדות נכונה עם סימני הגמילה יכולה לעזור לנגמלים לצלוח את התקופה הקשה במהלך הגמילה ולהצליח בתוכנית הגמילה. הדרכים החשובות להתמודד עם סימני הגמילה הן:

ראו גם:
גמילה מהתמכרויות באמצעות היפנוזה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן