התמכרות לטלפונים סלולארייםהטלפון הסלולארי זכה לכינוי 'הסיגריה החדשה' ו'אחת מההתמכרויות הגדולות ביותר של המאה העשרים ואחת'. פסיכיאטרים רואים את ההתמכרות לטלפון סלולארי כהפרעה אובססיבית כפייתית, אשר עלולה לבודד את המכורים, ולהרוס אותם מבחינה כלכלית, חברתית ומשפחתית.

במובנים רבים, טלפונים חכמים ממכרים. הגאדג'טים מהווים חלק בלתי נפרד מסדר יומם של אנשים רבים, והם דבוקים לעיתים קרובות לידי המשתמשים בהם. ההשפעות השליליות של התמכרות לטלפון הסלולארי כוללות סדרי עדיפויות שאינם מאוזנים. כמו כן, בני נוער שנוטים להתמכר לטלפון הסלולארי שלהם, הופכים למבוגרים בעלי התמכרות אשר עדיין אינה פתורה.

תיאור ההתנהגות של המכור לסלולר

תסמיני ההתמכרות לטלפונים סלולאריים

חלק מתסמיני ההתמכרות הם:

כאשר השימוש בטלפון הסלולארי מפחית את איכות החיים, מדובר בהתמכרות. אנשים מכורים נושאים עימם את המכשיר גם כאשר אינם יוצאים מהבית, ומתבוננים במסך באופן תדיר על מנת לבדוק אם החמיצו בו פעילות כלשהי.

חשבון טלפון מוגזם, אשר מעיד על חריגות מהחבילה המוסכמת שנרכשה, ובכל זאת, המשתמש אינו מוכן להפחית מהשימוש, מעיד על התמכרות. גורם נוסף אותו יש לשקול הוא האם השימוש פוגע בחיים חברתיים, משפחתיים ותעסוקתיים.

אם אדם מבטל מפגשים חברתיים על מנת להישאר בבית ולגלוש ברשתות חברתיות באמצעות הטלפון הסלולארי, או כאשר המכשיר הופך למרכז אירועי החיים באופן שלילי, ובא על חשבון העבודה או השקעת זמן איכות בזוגיות ובבני משפחה, גם אז מדובר בהתמכרות. למשל כאשר האדם מכור לפייסבוק, הוא מחפש כל היום עידכונים בפייסבוק ומנהל את חייו החברתיים דרך הפייסבוק, מבלי לפגוש ולהתראות עם חבריו ומשפחתו.

גורמים להתמכרות לטלפונים סלולרים

קיימים גורמים רבים להתמכרות לטלפונים סלולאריים. השימוש במכשיר עשוי להצביע על חלק מהתמכרות לטכנולוגיה באופן כללי, כגון למשחקים מקוונים, גלישה באינטרנט ושליחת מיילים, והיא נקשרת גם לפחד מהחמצה. המכור חושש שמא משהו מתרחש בזמן בו הוא עסוק בחיים האמיתיים ולא באינטרנט. פחד זה עשוי להסביר את ההתמכרות.

ההתמכרות נובעת בעיקרה מלחץ חברתי, וחוסר רצון להשתלב בחברה.

הסיכונים וההשלכות של התמכרות לטלפונים סלולאריים

טלפונים סלולאריים פולטים אנרגיה בצורת קרינה אלקטרומגנטית, עשר עלולה להיקלט על ידי הרקמות במוח. כמות הקרינה למשתמש בטלפון ללא אוזניה או בדרך של מרחק סביר מהגוף, תלויה בטכנולוגיה ממנה בנוי המכשיר, במידת תכיפות השימוש, ובמרחק המשתמש ממגדלי טלפון סלולארי.

קיימת סבירות, אם כי עדיין לא מוכחת מבחינה מחקרית, בין שימוש אובססיבי בטלפון הסלולארי לסרטן המוח, העצבים או רקמות אחרות בראש או בצוואר. למרות החוסר בראיות, סבירות זו לא הופרכה.

מדענים טוענים כי טלפונים סלולאריים עלולים להיות 'פצצת זמן בריאותית'. והם דוחקים בציבור להפחית את השימוש, במיוחד בקרב ילדים קטנים, אשר הגולגולת שלהם עדיין דקה יותר ורגישה יותר לקרינה.

ממצאי המחקרים הראו כי הסיכון מהטלפונים הסלולאריים, עלול לגרום לבעיות הבריאותיות הבאות:

טיפול בהתמכרות לטלפונים סלולאריים

בדומה לכל התמכרות, הצעד הראשון להתגברות עליה הוא הודאה בבעיה. הכרה כנה בעובדה שהשימוש בטלפון הסלולארי בא על חשבון פעילות חברתית, ומפריע לתפוקת העבודה ולחיי המשפחה. ברגע בו מבין המכור כי אכן קיימת בעיה, הוא עשוי לבקש פתרונות לטיפול.

הטיפול מתחיל בצעדים קטנים. האדם מתבקש לציין בכתב את משך הזמן היומי בו הוא משתמש בטלפון. הוא עלול להיות מופתע מכמות הזמן שתתועד, וייווכח לדעת כי השימוש הגבוה מיותר לעיתים קרובות, וכי אין לו צורך לבדוק את הפייסבוק שלוש פעמים ביום, או לקחת את המכשיר לחדר השירותים.

הצעד הבא הוא ההבנה כי גם אם המכור לא יגיב באופן מיידי למסרים בפייסבוק, הם עדיין יהיו קיימים ברשת והוא יוכל להגיב עליהם גם מחר. וכי רכישת הרגלי תעדוף חדשים לסביבה חשובים מהגלישה במכשיר.

את זמני הפחתת השימוש בטלפון הסולארי ניתן לנצל לשם טיול בחוץ והנאה ממזג האוויר, מפגש עם חברים בבית קפה, יצירת קשר עם העולם הסובב, שיפור הריכוז בעבודה, שיפור היחסים הזוגיים והמשפחתיים, והנאה מתהליך הגמילה.

בנוסף, ניתן לטפל בהתמכרות באמצעות גמילה בעזרת דמיון מודרך, שדרכה נכנסים לתוך הנפש והעבר של המטופל במטרה להבין את מקור וגורמי ההתמכרות וטיפולם דרך החשיבה.

ראו גם:
איך מזהים אישיות התמכרותית?

דילוג לתוכן