התמכרות לאינטרנטכבר כאשר מציינים את המילה "התמכרות" ברור שמשהו לא טוב מתרחש. אדם מכור הוא אדם שלא מסוגל להימנע מפעילות כלשהי, הוא תלוי בה ברמה פיזית ו/או נפשית, וזקוק בכל פעם ליותר ויותר ממנה.

האינטרנט שחדר לחיינו בעשורים האחרונים, הוא מהפכה של ממש. המידע נגיש, האפשרויות אינסופיות, האפשרות לתקשר עם אנשים מרוחקים בלתי מוגבלת. אך מסתבר, שעם כל הטוב שמציע לנו האינטרנט, גם הוא עשוי להפוך להתנהגות ממכרת, ואז נחשף הצד האפל של השימוש במחשב.

מאפיינים של התמכרות לאינטרנט

ניתן להגדיר אדם כמכור לאינטרנט אם ניכר כי הוא מעביר את מרבית שעות היום, במשך מרבית הימים, לתקופה של מספר שבועות לפחות, בשימוש באינטרנט שאינו קשור לעבודתו. המכור חש חוסר נוחות כאשר הוא אינו מחובר לאינטרנט, ומצמצם פעולות אחרות שאינן קשורות לאינטרנט. כך עשוי המכור לא לעבוד, לא לבלות, ואפילו לצמצם את ארוחותיו ומפגשיו החברתיים והמשפחתיים.

נטייה להתמכרות לאינטרנט

מחקרים מראים, כי רוב המתמכרים לאינטרנט הם אנשים שפונים מלכתחילה אל האינטרנט כמפיג שעמום, משום שאין להם תעסוקה אחרת. מכאן, שמרבית המכורים הם מובטלים (חלק מהמחקרים מעידים על רוב נשי של עקרות בית). אמנם המכורים עשויים לעסוק באינטרנט בכל מגוון הפעילויות, אך בדרך כלל עיקר התעסוקה היא ברשתות חברתיות כגון הפייסבוק או חדרי צ'אט. יש לציין שגם ילדים מועדים להתמכרות לאינטרנט, ובעיקר מכורים לפייסבוק. כמו כן, מבוגרים וצעירים רבים מתמכרים למשחקי מחשב באינטרנט ומחוצה לו, כמו גם לקניות באינטרנט.

מדוע מתמכרים לאינטרנט?

התמכרות (שאינה התמכרות לחומר) היא בדרך כלל תוצר של ניסיון להגיע לתחושת שליטה. כאשר אדם עוסק כל הזמן באותה פעילות בטוחה ומוכרת, הוא משיג אשליה של שליטה בחייו. האינטרנט הוא מוצר זמין מאוד, חוקי, וברמה מסוימת של שימוש- גם מאוד מקובל חברתית. כל אלה הופכים אותו ל"סם ממכר" נגיש.

האינטרנט, ובעיקר הרשתות החברתיות והצ'אטים, מאפשרים לאנשים בודדים או משועממים מגע עם אנשים אחרים, לעיתים ה"חברים" היחידים שיש להם. ככל שיש לאדם יותר זמן, או שהוא מפנה יותר ויותר זמן לאינטרנט, ובונה לעצמו חיים אלטרנטיביים וירטואליים, כך יהיה לו יותר קשה להתנתק מחיים אלה, ולחזור לתפקוד נורמאלי בעולם האמיתי.

מה הבעיה עם זה?

כאמור, שימוש נורמאלי באינטרנט עשוי להיות עיסוק מבורך ומפרה. הבעיה בהתמכרות לאינטרנט היא כל הדברים שהאדם לא עושה משום שהוא מכור. בארצות הברית פורסם לפני כמה שנים מקרה בו אם נעצרה באשמת הזנחת ילדיה הקטנים, לאחר שנעלה אותם בחדר מוזנח על מנת שלא יפריעו לה להעביר את זמנה בשיחות צ'אט באינטרנט. התמכרות לאינטרנט עשויה להביא לצמצום בחיי החברה, לפגיעה בזוגיות (כאשר רק אחד מבני הזוג גולש), ירידה בלימודים, חוסר יכולת להתנהלות כספית ויומיומית.

טיפול

כאשר מדובר בהתמכרות לסמים, אלכוהול או הימורים, מרבית המכורים מודעים לבעייתיות שבהתמכרות שלהם. למרות שהרוב לא ניגשים לגמילה, רבים היו אומרים שהיו שמחים להיגמל. לא כך כאשר מדובר בהתמכרות לאינטרנט. למרבה ההפתעה, מחקרים מראים כי מכורים לאינטרנט בדרך כלל אינם מעוניינים להפטר מההתמכרות ולצמצם את שעות הגלישה באינטרנט. יתרה מכך, רבים מהמכורים מכחישים בתוקף את העובדה שהם מכורים, ועושים מאמץ על מנת להסתיר עובדה זו מהסביבה.

עובדות אלה הן המכשלה הראשונה בדרך לטיפול ולגמילה. בדרך כלל המוטיבציה לגמילה היא של הסובבים את המכור- בני זוג או בני משפחה. תפקיד המשפחה הוא לזהות את ההתמכרות ולהציב מראה אובייקטיבית מול עיני המכור. ניתן לסייע למכור על ידי הפנייה לגורם מקצועי המתמחה בטיפול בהתמכרויות. כאשר מדובר בילדים, על ההורים להגביל באופן מדורג את מספר השעות שהילד יכול להעביר לצד המחשב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן