התמכרות - השפעות חברתיותרוב ההתמכרויות מתחילות כתופעה חברתית. מחשיפה חברתית לחומר או ההתנהגות ולמשמעות החברתית שלהן (מגניב, גברי, כניסה לעולם המבוגרים, מלהיב וכדומה).

במקביל, להתמכרות עצמה יש גם השלכות חברתיות, כמו שינוי המעגל החברתי, התרחקות של המכור מהחברה והתרחקות של החברה ממנו, תגובות חברתיות וסטיגמות חברתיות. על ההשפעות וההשלכות החברתיות של ההתמכרות, במאמר שלפניכם.

התמכרות כתופעה חברתית

התמכרויות רבות מתחילות כתופעה חברתית ובהשפעה חברתית. עישון גראס במסיבה של החבר'ה, צפייה ב"גבר" של השכונה מסניף סם, יציאה ביום שישי בערב שבה כולם שותים אלכוהול.

השימוש בחומר מתחיל כאקט חברתי. כרצון של המשתתף להיות כמו כולם, לא להיות חריג, להשתייך, להרגיש את מה שכולם מרגישים. כי הפעולות המביאות להתמכרות הרי גורמות להרגשה כלשהי או מטשטשות רגשות כלשהם.

אם כל חבריו של מתבגר מתחילים לשתות, אם הוא לא יצטרף לחגיגת השתייה, אין לו עוד סיבה לצאת איתם והוא עלול למצוא עצמו לבד או מנודה. הרצון להשתייך, לא לבלוט ולא להיות חריג מביא רבים להתחיל ולהשתמש או לעסוק בעיסוק שהם יודעים שהוא מסוכן עבורם ואשר עלול לגרום להתמכרות.

דמויות חיקוי רבות ונערצות, מכורות או מהלכות על הסף של התמכרות: זמרי רוק נערצים ששותים אלכוהול על הבמה או מפרסמים אלכוהול, זמרי רוק נערצים מהעבר שידוע שהיו מכורים לסמים (קורט קוביין, איימי וויינהאוס ועוד).

בני משפחה המשמשים כמודל לחיקוי אשר מכורים למשהו, הורה ששותה או משתמש בסמים, הורה שמכור לפורנו, אח גדול ששותה אלכוהול. הילד רואה את ההתנהגות ומעריץ אותה, הוא לומד שככה מתנהגים המבוגרים ורוצה להיות כמותם.

התמכרות כתוצאה ממצבים חברתיים

כשם שהתמכרות יכולה להתחיל מפעילות חברתית, היא יכולה גם להתחיל ממקום של דחייה חברתית, של אנשים שמרגישים לא שייכים, דחויים, פגועים. ממקום של בדידות. התמכרויות לאינטרנט, לסמים קשים או לאתרי סקס עלולה להתחיל מקושי ביצירת קשרים בין אישיים ישירים וטבעיים. מחשש מיצירת קשרים בין אישיים עם בני המין השני או עם אנשים בכלל.

התמכרות יכולה להתחיל ממקום של קושי בתקשורת: קושי לבטא רגשות, לבטא מצוקה, לבקש עזרה. אנשים שמתמודדים לבדם עם כאב בלתי נסבל או רגשות קשים אחרים שהם חשים שאינם יכולים להכיל, אך אינם רוצים או יכולים לשתף אחרים ולבקש עזרה.

ההשלכות החברתיות של ההתמכרות

ההתמכרות כשם שיש לה גורמים חברתיים והשפעות חברתיות, יש לה גם השלכות חברתיות. התרחקות ממעגלים חברתיים קודמים: המכור מתרחק מהמעגל החברתי שסבב אותו עד להתמכרות. הוא מחפש את חברתם של אנשים שמבינים אותו, שנמצאים באותו מצב כמוהו, הלא הם המכורים האחרים.

במקביל גם החברים מהמעגל החברתי הקודם מתרחקים מהמכור. הוא השתנה, הוא נמצא בעולם משלו, הוא פחות מתעניין או חיוני. הוא מתנהג אחרת, יכול להתנהג בצורה לא מקובלת מאיימת או לא נעימה, או מביכה.

ההתמכרות היא בעלת סטיגמה חברתית. מהסיבה הזו מכורים רבים עושים מאמצים כבירים להסתיר את התמכרותם, מתוך החשש מסטיגמה, ובכך מונעים מעצמם את האפשרות לקבל עזרה. הסטיגמה החברתית גורמת לא רק לריחוק של חברים ומכרים מהמכור, אלא גם לבידוד ולקושי חברתי של בני משפחתו של המכור: החיים לצידו של המכור הם קשים – בושה שחווים בני המשפחה, הסתגרות והתרחקות חברתית של הילדים מחברים (לא מארחים בביתם חברים, לא הולכים לבתים של חברים). בושה של ההורים בילדם המכור, סטיגמה חברתית ממנה סובלים ההורים עצמם, סטיגמה על בני הזוג. ישנם יועצים מקצועיים אשר מסייעים להתמודדות עם ההתמכרות והגמילה של הילדים או בני המשפחה.

דילוג לתוכן