גמילה מהתמכרויות באמצעות היפנוזההיפנוזה עשויה להיות כלי יעיל בשלבים המוקדמים של תהליך הגמילה מהתמכרות. גם אם המכור עדיין לא מוכן להתמודד עם הגמילה, עמוק בפנים הוא יודע כי יש לו בעיה אמיתית. בין אם מדובר בשימוש באלכוהול או בסמים על מנת "להרגיש טוב יותר", או צריכת תרופות על מנת "להרדים את הכאבים (הנפשיים והפיזיים), עובדת ההתמכרות היא ברורה, ועתה יש לטפל בה.

הרי כאשר פגה השפעת האלכוהול או שהשפעת התרופות מתחילה להתעמעם, או שהתקף הזלילה שב, מופיע שוב הטייס האוטומטי של ההתמכרות. היפנוזה מסייעת להפיג את היבט ההכחשה, והמכור הופך להיות פתוח יותר לטיפול ופחות חסום.

היפנוזה עשויה לסייע לשכנע את המטופל אשר מבקש לעזוב את תהליך הגמילה, להחזיק מעמד ולהשלים את התכנית. יותר מכל, היא מסייעת למכורים להיות מוכנים להיגמל, לא לשוב להתמכרות ולהבטיח את תחילת החיים הטובים ביותר האפשריים.

למה משמשת היפנוזה?

הבעיות המשפיעות על בני אדם הן הבעיות החבויות בתת מודע שלו. אחרי הכול, אף אדם אינו בוחר במודע להתחיל לפתח הרגלים הרסניים. אחת מהנחות היסוד של ההיפנוזה המודרנית היא כי כל התנהגות מנסה להשיג מטרה, גם אם השפעות ההתנהגות משיגות את התוצאה ההפוכה. במילים אחרות, המוח הלא מודע משכנע את עצמו כי ההתנהגות הבעייתית היא "טובה" באופן כלשהו, והאדם נמשך אליה למרות כל העדויות הסותרות.

קשה עד בלתי אפשרי לשלוט בהתנהגות שאינה מודעת באמצעות מאמץ מודע בלבד. עשרה אחוזים מהמוח האנושי גלויים על פני השטח, בעוד שתשעים אחוזים ממנו נמצאים מתחת לפני השטח. ברגעים הצלולים, ההכרה מודעת לכך שההרגלים, התגובות או הרגשות תחת השפעת ההתמכרות הם בעייתיים, אך הקול הרציונלי הזה הוא קלוש ובודד אשר נבלע בתשעה קולות שאינם מודעים, וטוענים את ההיפך הגמור.

הפתרון, אם כן, הוא לאחד את המודע והתת מודע. היפנוזה היא כלי תקשורת ישיר עם המוח הלא מודע, והיא מהווה את הכלי החזק ביותר לגרימת שינוי ברמה הלא מודעת. ניתן להשתמש בה בכל מצב בו יש לוותר על דפוסי התנהגות ישנים, ולאמץ חדשים תחתיהם.

כיצד פועלת היפנוזה?

באופן כללי, תפקיד המטפל בהיפנוזה הוא להשיג לפחות אחת משתי מטרות. ראשית, הוא שואף לסייע למטופל לתפוס את הדברים באופן שונה ומועיל יותר.

תהליך זה מתקיים באופן מודע באמצעות ההיפנוזה. המידע הישן מוחלף במידע חדש והמטופל לומד דרכים טובות יותר להתמודדות עם מצבי לחץ, לשבור את התלות בסיגריות או באלכוהול, וללמוד להירגע באופן עמוק יותר. ההיפנוזה יוצרת עולם שונה עבור המטופל, שבו ההרגלים הישנים, פשוטו כמשמעו, אינם תקפים עוד.

המטרה השנייה אותה מבקש המהפנט להשיג הוא לגרום למטופל להעדיף התנהגות ועתיד חדשים. באמצעות השימוש בדמיון מודרך, המהפנט מסוגל ליצור מחדש את ההתנהגות המועדפת בפירוט עשיר ומלא חיים, כך שהמטופל חווה אותה בדמיונו כאילו היא מתרחשת באמת. הוא חווה תחושה של יום טיפוסי רגוע ושליו כאשר הוא בעל השליטה ולא ההתמכרות.

התמונה המנטלית נבנית באופן מפורט במוחו של המטופל והוא מתבונן בעצמו מתנהג או מרגיש טוב יותר במצב מסוים, על מנת להשתמש בדימוי זה בפעם הבאה בה יתקל בבעיה. התהליך מהווה כוח רב עוצמה בעיצוב התנהגות אנושית.

באמצעות היפנוזה, ניתן ללמוד דרכים טובות יותר לגרום לתודעה הלא מודעת להגיב באופן חיובי כלפי מצבים של חוסר וודאות ולהתמודד ביעילות עם אתגרי החיים.

ההתמכרויות להן מיועדת היפנוזה

התמכרויות מתבטאות באופנים רבים. התמכרויות לסמים, לניקוטין, לאלכוהול, לכדורי הרגעה, למשככי כאבים, להימורים, למין ולאכילת יתר הן רק חלק מההתמכרויות עימם נאבקים היום אנשים. אין זה משנה מה נושא ההתמכרות, היא עובדת באופן דומה. האדם המכור מושפע מכוח נפשי גדול הנשלט על ידי ההתמכרות, ללא קשר אם הפיתוי הוא להמר או לצרוך יותר כדורים.

האם היפנוזה מסוכנת?

היפנוזה אינה הליך מסוכן, כל עוד לא משתמשים בה לשם שטיפת מוח. המטופל אינו יכול לגרום לאדם לבצע פעולה מביכה או להתנהג באופן שהוא אינו מוכן לו. הסיכון היחיד הוא בהיווצרות זיכרונות כוזבים אשר נשתלים באמצעות המטפל, ואלו עלולים להיות לא יעילים במקרה הטוב, ולרדוף את המטופל במקרה הרע.

דילוג לתוכן