אוקסיקונטין (OxyContin) נחשבת לתרופה אופיאטית משככת כאבים יעילה במקרים רפואיים רבים. השפעותיה כוללות תופעות לוואי חריפות, והיא אינה מיועדת לשימוש ממושך. ברפואה היא משמשת לעתים לאחר ניתוחים או טיפול בכאבים עזים לזמן קצר.

השפעותיה על הגוף חזקות במיוחד ובעת שימוש לא רפואי וללא ביקורת רופא או פסיכיאטר, היא עלולה להיות ממכרת ומסוכנת ביותר לשימוש.

אוקסיקונטין: נצר למשפחת החומרים האופיאטים

חומרים אלו, מוצאם בצמח פרג האופיום, אשר משמש לתרופות שונות וחומרים ממכרים כגון מורפיום, אופיום, וגם אוקסיקונטין. בגרסתה הזו, התרופה הינה חזקה כפי שתיים ממורפין, ועל כן השפעותיה חזקות במיוחד. בעברה, זוהה קשר בין התרופה לבין התמכרות לה, ועם השנים גברה המודעות לסכנות.

בשל החוזק והרקע ההיסטורי והכימי של התרופה, היא אסורה לשימוש ללא אבחון ומרשם רופא. כשהיא נקבעת לשימוש רפואי, קיים מעקב ופיקוח רפואי על המינון והשפעות התרופה על המטופל, על מנת למנוע התמכרות או השפעות חמורות. נטילת התרופה ללא מרשם רופא הינה אסורה, ויכולה להוביל להתמכרות.

אבל אנשים יעשו הרבה כדי להקל את הכאבים

בתור משככת כאבים חזקה, יש אנשים שמשתמשים בתרופה ללא מרשם רפואי, מתוך ניסיון להשיג מזור לבעיה נפשית או פיזית. זוהי בחירה בסם על מנת "לפתור" בעיה ללא ייעוץ מקצועי. בהתמכרות, המשתמש אינו מודע להשפעות הממכרות על גופו ונפשו, והוא בוחר להשתמש בתרופה מתוך סיבות הגיוניות לכאורה.

אך כשהתרופה הופכת לפתרון בכל רגע, ובמיוחד תרופה כגון אוקסיקונטין אשר נועדה מראש לשימוש זמן קצר, הדרך להתמכרות הינה קצרה ביותר.

תהליך גמילה מורכב: פיזי-נפשי-פסיכולוגי

בתהליך הגמילה הפיזית, יש לגרום לגוף להתנקות מהשפעות הסם. השיטה הנפוצה היא הימנעות מנטילת התרופה, אך במקרה של תרופה חזקה כגון זו, ובשל השפעותיה, תהליך הגמילה עלול להיות מסוכן ובעייתי ביותר.

היות והתרופה משמשת לשיכוך כאבים, ולרוב צורכים אותה כתוצאה מכאב, אם מפסיקים לקחת אותה בפתאומיות, ייתכן מצב חמור והתדרדרות עד לכדי מוות במקרי קיצון נדירים. על כן, הגמילה הינה תהליך הדרגתי, מבוקר ומפוקח.

תסמיני הגמילה מאוקסיקונטין

התסמינים כוללים השפעות הפוכות להשפעות הרגילות של התרופה – במקום שיכוך כאב יופיעו כאבים חזקים ביותר, במקום עייפות תופיע עוררות ותזזיתיות, במקום רגיעה יופיעו בחילות והקאות. הסיבה העיקרית לתסמינים היא הרגל הגוף לצריכת הסם כפתרון לכאב, אך בדרך אבד משהו מיכולתו להתמודד עם כאב, ולו קל שבקלים.

במילים אחרות, ההתמכרות הפיזית מכילה מרכיב של צורך ממשי בתרופה על מנת להקל עם כאב הולך ומתגבר ככל שממשיכים להשתמש בסם במינון גובר.

טיפול נפשי

לאחר הגמילה הפיזית, כשהמטופל מסוגל להתמודד עם מצבו הנפשי עם פחות הפרעות פיזיות, ניתן להתחיל בטיפול פסיכולוגי או טיפול קוגניטיבי התנהגותי כדי לטפל בשורש הבעיה. התמכרות שאינה נובעת מטיפול רפואי משמעה כי קיימת סיבה ראשונית נפשית שבגינה המטופל התחיל להשתמש בסם כפתרון.

בעוד הסם עצמו הוא בעיה בפני עצמה, הסיבה הראשונית לשימוש בו היא המצע הטיפולי אשר יש לגעת בו, לפתרו, להתמודד עמו, ולהבינו.

דילוג לתוכן